недеља, 26. фебруар 2017.

ПОКЛАДЕ - ОБИЧАЈИ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ ЛЕВЧА И ТЕМНИЋА од Станоја М. Мијатовића

Покладе


   Поклада има неколико, али су најглавније месне покладе, које су сада у велико замениле беле покладе. Пре неколико година, док су ова два краја била богата у стоци и у белом смоку, покладовало је се на месне покладе, па се после преко целе беле недеље јео само бели смок; али од како је стока умањена, једе се данас и у белу недељу месо и маст, па се покладује на беле покладе. За покладе се спремају обично најлепша јела, где печена кокошка, гибаница и млеко не смеју изостати.
   На покладе, у вече, иду на скуп или игру, која је обично насред села до механе, суднице или цркве. И старо и младо, и мушко и женско, лепо обучено, излази тада на скуп. Тамо младеж игра а старији гледају, па се напослетку и они ухвате у коло, те играју, јер се "ваља", да би конопље порасле. После овога старији се часте, наручујући један другоме пиће, па се напослетку у сумрак разилазе кућама, рукујући се и праштајући се један с другим и изјављујући један другоме жељу да у здрављу испосте посте и дочекају светло Васкрсеније...
   Сем игре, на овом скупу праве се досетке и шале, да би се присутни што више насмејали, али оне су већином пренете из вароши.
   На покладе вечерају сви укућани заједно, за једном совром; ни слуга неће тада одвојено вечерати. Тако се "ваља". После свих јела, "ваља се" да сваки поједе по једно печено јаје и да окуси од сира и млека, те да "очисти зубе."
   После вечере опраштају се и сви укућани, нарочито старији, а за овим домаћица раздаје свакоме по чешам белога лука да га поједе, због вештица. Сем тога понека ће баба сваком детету у кући намазати белим луком чело, браду, руке и ноге, такође због вештица.
   Оно јело, које претекне од вечере, остављау, па га неки сутрадан, кад устану "на подранак", једу, јер је "грехота да се баци". Ако и тако што год претекне, дају га псима или Циганима.
   На покладе шаље сусетка сусетки, или рођака рођаци, или богата сиротој: млека, сира, кајмака итд. јер се "ваља" тако поделити, ради здравља стоке. 

среда, 15. фебруар 2017.

ПРОШЕВИНА -. ОБИЧАЈИ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ ЛЕВЧА И ТЕМНИЋА од Станоја М. Мијатовића

Прошевина или јабучно. - За јабучно (јабуку) или праву прошевину спрема се и једна и друга кућа, и девојкин и момков отац: девојкин отац да дочека, а момков да понесе. Момковом оцу је дужност да понесе девојци, према уговору на огледу, неколико дуката у злату, које ће носити нанизане о врату (наниз) кад се буде венчала и кад се буде повраћала у род; да понесе једну погачу, ("пријатељска погача"), једног печеног брава и пића (вина и ракије), колико има и хоће; да понесе девојци огледало, чешаљ, прстен, фес, бареш и ципеле, што јој је купио у вароши, и да позове кога он хоће и милује да му буде учасник у овом весељу. А да би се ово весеље на даље чуло и да би изгледало још боље, многи погађају свираче (обично Цигане) да свирају за њима и код девојачке куће. Свирачи морају на првом месту имати бубањ, јер се он на далеко чује, а у новије време узимају за свираче и Србе, који умеју да свирају у кларинет. И гајдаш се чује још понегде у Левчу, али све ређе. Кад је тако момков отац све спремио, он се у одређени дан (обично у недељу или који други празник) креће и иде новом пријатељу на прошевину.

   Госте д
очека и прихвати домаћин (девојкин отац) са послугом. После поздрава он их уводи у свој дом и намести за совру. При том пази да прво место заузму пријатељски (момковог оца) гости, па тек после њих ређа своје, које је позвао и који су му дошли на ово весеље. Одмах, још пре почетка јела, доноси се пријатељска погача, на коју мећу новац сви редом, почињући од пријатеља и домаћина, колико који хоће и милује, али пријатељ (момков отац) мора да да највише. Тако сакупљени новац предаје се после девојци удавачи, који она чува као свој. За овим пријатељ предаје снахи прстен и остале ствари, које јој је купио. Ако је била добила прстен о обележју, она њега скида с руке а натиче овај, а ако не, она натиче овај на домали прст или средњак, на коме га ће после носити редовно. После овога настаје чашћење. Младеж (момци и девојке) једе мало, па одмах излази у двориште те игра, пуца из пиштоља и весели се. Ту сад пријатељи уговоре дан свадбе, дан када ће да иду у варош да погађају девојци рубу (хаљине за венчање), као и то шта ће пријатељ да донесе коме укућанину на дар, кад буде долазио о свадби по девојку, те да се не би после око тога љутили и свађали, ко што се то чешће дешава. Сад девојка дарује прво момка, свекра и свекрву (ако и она буде дошла), па онда остале, који су са њима дошли и на послетку оне, које је њен отац позвао на ово весеље. При даривању даје некоме гаће и кошуљу, некоме кошуљу, некоме чарапе, некоме убрус, итд., али момку и овом приликом (као и о огледу) даје најбоље. У даривању се обично управља према спреми, јер ако има више дарова, она више и даје, а то јој после служи на част и понос. Поред оних, који су ту, те добију дар, она шаље дарове и сваком укућанину (не изостављајући чак ни малу децу) у момковој кући, а те дарове обично прими и носи момкова мајка или сестре. После овога девојка није више девојка удавача, она је прошеница, па се тако и зове све до венчања. На прошевину се иде обично пред вече (супротно идењу на оглед), ређе преко дан, а весеље се продужава махом до зоре.
   По свршеној гозби и послу, прошеници (тј. момков отац с његовима) се враћају натраг, добро накићени и весели. Убруси се и сада вежу коњима за узду или се мећу воловима на палице. По негде певају на глас по два и два ову песму:
Јеси л' чуо где сам испрошена,
Ој јеси л' чуо, где сам испрошена?
Испрошена и прстенована,
Ој испрошена и простенована.
Сутра ће ми похођари доћи,
Ој сутра ће ми похођари доћи,
И пред кућом коло поиграти,
Ој и пред кућом коло поиграти...
   Кад се прошеници врате кући момковога оца, онда и ту наставе гозбу и весеље (које пропраћају са пуцњавом из пиштоља), па се после разилазе сваки својој кући.
   По свршеној прошевини долазе жене код момкове мајке те јој честитају снаху и гледају дарове.
   Неки одмах по обележју одреде дан за испит, тј. када ће се "испитовати" момак и девојка, а неки то чине о прошевини или одмах после ње. Но сви се старају да испит што пре сврше, да би после што пре имали право на венчање. Испит се врши обично код цркве или код свештеникове куће. На испит иде момак и девојка са још неколико рођака. Тада их свештеник пита: имају ли драгу вољу поћи једно за друго, на шта они одговарају да имају (девојка одговара обично после момка и то полако и у стиду). После овога свештеник их поучи како ће и шта радити, очита прописну молитву и тиме је овај обред свршен. За овим момак и девојка пољубе свештеника у руку, а девојка му да још и чарапе.
   После свега овога у кући момкова оца наступи велика ужурбаност, јер се почне у велико спремати за свадбу. Тако се ради и у кући девојкина оца, али се овде мање спрема, јер му и не треба онолико колико првоме. Одређеног дана иде момков отац са прошеницом и још неким од њене стране у оближњу варош, те код неког дућанџије погоди хаљине, које ће прошеници требати за венчање. Он тада обично погађа вистан и либаде, јер је у ова два краја у велико завладао обичај да се прошеница мора баш у тим хаљинам венчати, па макар их после обукла још свега два до три пута у животу, као што то и бива. Ту се утврди цена и одреди дан, до кога хаљине морају бити готове, па се онда враћају кући.
   Мајчина је дужност била и до сада да у свакој прилици саветује и учи своју кћер, како ће и шта радити, кад отиде у "туђу кућу" (тј. у кућу момка, за кога се уда), али у размаку овога времена (од прошевине до свадбе) она не пропушта ни једну прилику да је о томе не посаветује и не  поучи. Ти су матерински савети веома разноврсни и тичу се у главноме будућег позива и односа њене кћери према кући у коју иде, према будућем свекру и свекрви, према "човеку" (мужу), према породу, који ће имати, итд. итд. Кћер све те мајчине савете добро памти и прима.
   Прошеница се сада да у највећи посао. Све послове, које је започела пређе, сада довршује. Сем тога похита те сашије све што јој треба, јер је обичај да девојке изаткано платно не кроје, док се не испросе. Пошто у овом послу због малог времена не може сама све да стигне, то је обичај, да је помогну друге девојке, њене другарице...

уторак, 14. фебруар 2017.

НАВОДАЏИСАЊЕ - ОБИЧАЈИ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ ЛЕВЧА И ТЕМНИЋА од Станоја М. Мијатовића

 Наводаџисање. - Кад су родитељи о саборима, заветинама и другим јавним скуповима изабрали девојку за сина, онда шаљу девојачким родитељима наводаџију, да их пита: би ли дали девојку за тог и тог момка. Без наводаџије овај се посао никако не врши. За то скоро свако место има по једног или два човека, који се највише и најрадије баве овим послом: то су наводаџије. Наводаџију обично шаље момков отац и за то му обећа извесну суму новаца (од 4 до 12 динара), тј. ако би посао повољно свршио. Поред тога девојка удавача даће му о прошевини или свадби чарапе, јер то му следује од њене стране. По неки се наводаџија, кад полази на овај посао, ухвати рукама за чичак, да би му се тако и започети посао прихваћао, а девојке удаваче, кад бацају сметлиште на Ђурђев-дан, (пре сунца), говоре: "Сметлиште на буњиште а наводаџија уз огњиште" (тако три пута). Ако девојкин отац не би дао своју кћер за понуђену прилику, он обично не каже отворено да не да, већ нађе неки други изговор, као на пр. да му није још девојка стигла, да му није спремна, итд.; а ако хоће да је да, он каже наводаџији, да он на понуду пристаје само нека се "млађи" (тј. момак и девојка) гледају, па ако се један другоме допадне, он нема ништа противу тога. Но ово је гледање више форме ради, а пресудну реч ту има отац (или мати, ако отац не би био жив). Кад момков отац добије од девојкиног оца повољан одговор, он спреми сина па још с неким од рођака иде на оглед... Када се млађи виде (узгред, крадом и испод ока, тј. да нико то не спази), онда сваки отац пита своје "дете" допада ли му се прилика? Ако се допада, онда њих двојица, љубећи се, закључују пријатељство и од тада су пријатељи, па се тако и зову. У знак свршеног чина избаце по неки пиштољ, те га тако разгласе по целом месту. Нигде се скоро не практикује да девојкин отац понуди коме сам или преко наводаџије своје "дете", јер се такав поступак сматра за срамоту и подценио би вредност или потпуно убио углед дотичне девојке. Правило је да пре закљученог пријатељства обе стране распитују који од њих слави коју Славу, па ако би се нашло, да једну Славу славе обе стране, онда се, у највише случајева, не пријатеље, јер се сматрају као рођаци. На ово највише пазе Светојованци, Светосавци и Петковчани. Исто тако многи неће да се пријатеље кад постоји ма какво сродство између обе стране, јер верују да се у браку, везаном у сродству, рађају онакажена деца...
   О огледу бива и капарисање. Момков отац да девојци нешто новца (обично у злату), а она њему, момку и осталима, који буду с њима пошли, дар: ком чарапе, ком убрус (пешкир), а момку два до три "бошчалука" (чарапе, канице, гаће, кошуљу, убрус и др). Пошто се добро почасте уговоре јабучно или праве прошевину. Прошевина и јабучно скоро се не разликују једно од другога, али се овамо нађе по које место, где се овај први чин зове прошевина, а овај други, на више места, оглед, обележје или капарисање. Но ја ћу, држећи се већине, први чин звати обележје, а други, који иде за овим, јабучно или прошевина. Ако је удавача у свему потпуно спремна, онда се не одлаже много с прошевином (јабучним), а ако није, онда се одлаже. Кад се враћају с обележја или капарисања, онда удавача веже сваком коњу за узду с десне стране по убрус, а ти убруси после казују свуда да је отац нашао за сина девојку. Има случајева да момак "о обележју" даје девојци прстен, који после о прошевини размени бољим, али су ти случајеви ретки (и из вароши пренети). Под обележјем овде треба разумети давање новца од стране момковог оца и давање дарова од стране удавачине. Оглед и обележје или капарисање бивају обично дању, а врло ретко ноћу.
   По свршеном обележју момкова мати, с још неком женом из рода, иде к будућој снахи те јој носи плетиво (то је опште правило) и гледа дарове. Но има случајева да по неке мајке, које имају синове за женидбу, иду с неким правом код појединих девојака и пре овога чина, те им гледају дарове и сву спрему.

понедељак, 13. фебруар 2017.

ПОВОЈНИЦА - ОБИЧАЈИ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ ЛЕВЧА И ТЕМНИЋА од Станоја М. Мијатовића

ПОВОЈНИЦА


   Чим нека жена роди дете, одмах прва жена из суседства, са којом ова лепо живи и која за то дозна, умеси брзо, од пројиног или пшеницног брашна, један лепчић, на који мете крушац (грумичак) соли, спреми што год лепо за јело (на посном дану мељан пасуљ, а на мрсном пржених јаја, сира и кајмака несланог) и узме у стакло, пљоску или буклију ракије или вина, за тим спреми једну кошуљицу или платно за њу, које је везано црвеним кончићем а за овај утврђена једна пара, која се доцније веша детету о врат да га не би урекли, па то све завије у чист канавац или убрус и носи породиљи. То се зове повојница. ¹) Жена пак, која је повојницу прва донела, зове се "баба" или "бабица", па макар она и млада била. При улазу код породиље, "баба" назове Бога, пожели добру срећу принови (детету) и подигне све оно, што је донела, горе тавану, говорећи: "Да Бог да бећар (или девојка, ако је дете женско) оволики порастао!" После овога седне код породиље и понуди је с оним што јој је донела. Умешен лепчић да прво неком детету да га оно начне па тај залогај преда после породиљи да га у недрима чува, јер се тако "ваља". За оно јело, које сада породиља прво окуси, верује се да ће га после дете у животу најрадије јести. Ако "баба" овом приликом погледа дете, она пљуне на њега и рекне му: "гад"; то се тако "ваља", да га не би урочила. После овога, посаветује породиљу од чега треба да се добро пази и чува (на пр. да не излази на поље, нарочито после сунчевог заласка, да јој пелене не омркњавају на пољу, да никако не пије воду, да поред себе и детета држи: метлу, циганске гребене, нож, главицу белог лука и др., да држи у недрима онај крушац соли и први залогај од лепчића, и друго којешта, на пр. шта ће да чини да више никако или бар скоро децу не рађа, итд.), па се по том брзо враћа кући, јер иначе "не ваља" много да се задржава, за то што ће после дотичном детету да се задржавају сватови, кад буде стигло за женидбу или удадбу. Исто тако "не ваља се" ништа (па ни судове) том приликом враћати од донетог, јер ће после дотичном детету да се враћају сватови. Повојница се носи породиљи што пре зато, јер се хита да породиља сита задоји дете, те ће јој после бити увек сито и напредно. Обично дају породиљи прво да окуси вино, те да би јој дете било здраво и румено. Ако би "баба" спремала породиљи лепчић од сквасног (киселог) пшеничног теста, она удара на њега онолико поскурника и пробада га онолико пута струком босиљка за колико година породиља не треба да рађа децу, (за то обично удара 3-4 поскурника).
   Сматра се за велики грех ако се одмах новорођеном детету не пошаље повојница, јер се верује да се у том случају не би могло после удати, односно оженити. У народу постоји прича, како нека девојка није могла само због овога да се уда, те су после морали да је као девојку повију у пелене и да јој донесу повојницу...

   Од ове праве или прве повојнице разликује се друга, која бива после ове. Неко време после порођаја породиља спреми шта јој треба и у договору с домаћином позове кума, рођаке и сусетке на повојницу у одређени дан. Ова се повојница приређује обично недељом, празником, о Слави или одмах после Славе, а бива искључиво о мрску. Сем кума (т. ј. ако је мушко лице дете крстило) ретко ће који од људи доћи на ову повојницу, већ највише долазе жене. Свака пак жена, која пође на повојницу, понесе: погачу, чутуру вина или стакло ракије и печену кокошку, а и овом приликом неће се заборавити да се на  погачу метне мало соли, јер се тако "ваља". Поред ове части, жене ће још понети детету: кошуљче или платно за њега, чарапице, капицу, мантаче (антерицу, коповну), а рођаке ће поред тога донети још и неки дар (као на пр. наглавце, чарапе, убрус и др), које ће дати породиљи, домаћину и осталим укућанима; неће се заборавити да се понесу и паре, који ће се метнути на погачу. Донету "час" и дарове остављају на страну ²), па кад седну за богато спремљену совру, онда прво принесу домаћинску погачу, те сваки мете по неколико пара на њу, почињући од домаћина, који највише меће. Тако покупљене паре дају се после породиљи да их чува и у згодној прилици купи што год детету. У највише случајева мајка ће за ове паре купити детету чашу или какав други стаклени суд. После овога дају ту погачу неком детету (из куће) да је начне на три места, па први залогај од ње дају породиљи да га чува, па се после цела погача изломи. За овим принесе донету "час" кум и остале гошће, које га при приношењу увек прво у вис подигну, желећи да принова толико порасте, па га онда спусте на совру и дају да се погача начне. Пошто је принета "часа", окусе од свачијег вина, крстећи се и благосиљајући принову којој се повојница приређује. После овога раздаду донете дарове ³) љубећи при том старице у руку и продуже чашћење, а на крају домаћица (а и домаћин, ако је и он добио дар) дарује на првом месту кума, коме даје кошуљу, па онда остале гошће, које су дар донеле, дарујући свакој наглавке (а домаћин шамију - мараму). После овога повојничарке се разиђу свака својој кући.
   Да се на повојници добро пије и части сведочи и изрека: "Писмо (или частисмо се) кај на повојници", а тако кажу они, који су се негде добро частили. 

недеља, 12. фебруар 2017.

ПОЗДРАВИ У ЛЕВАЧКОМ КРАЈУ - ОБИЧАЈИ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ ЛЕВЧА И ТЕМНИЋА од Станоја М. Мијатовића

Поздрави



Сељак из овог краја сматра за дужност да поздрави онога, кога сретне, стигне или поред њега
прође. Како му је дужност да кога поздрави, тако с правом очекује да и њега други поздрави, и није му мило, кад га неко стигне, сретне или поред њега прође, а ништа му не рекне. Женско поздравља само женско, а никако мушко, па макар га срела, стигла или поред њега прошла. То је правило са врло ретким изузецима. У јутру се поздравља са: "Добро јутро", "Здраво уранио", "Здраво свануо"; а одговара се са: "Бог ти помогао" (или понегде такође са "Добро јутро", варошки) и "Здраво, хвала Богу, како ти." Преко дан: "Помози Бог", "Помаже Бог", "Како сте, јесте ли здраво"?, "Јесте ли здраво, како сте"? "Како сте, шта радите"?, "Здраво и добро", "Здраво" (у најновије време, али ређе), "Здраво и лепо"; а одговара се са "Бог ти помогао", "Здраво, хвала Богу". Кад неко полази гдегод каже: "С Богом" и "У здравље", а одговара му се: "С Богом пошао" и "У здравље да Бог да". Кад неко полази на пут, каже му се: "Срећан пут", на што он одговара са "Хвала". Кад ко руча или вечера, онда му мимопролазећи каже: "На здравље", на што одговара са "Хвала, оди" (тј, и ти да ручаш), а неки хоће да се нашали па каже: "Хвала, прођи" (тј. иди куд си пошао). Кад неко ради, онда му мимопролазећи каже: "Срећан рад", а он одговара са "Хвала". Кад дете пољуби старијега у руку, онда му се каже: "Жив био и срећу имао", а понеки му тада даду још и по коју пару, а кад женско пољуби старијега у руку, онда му се каже само: "Жива била". Кад је неко иза спавања устао, каже му се: "На здравље" на што он одговара са: "Хвала". У више прилика изговара се по два поздрава од једанпут, као напр.: "Помаже Бог, јесте ли здраво, како сте"? У вече се поздрављају са: "Добро вече" и: "Здраво данили"; а одговара се са: "Бог ти помогао, и: Здраво хвала Богу, како ти"? Кад неко полази у вече од нечије куће, он каже: "Лаку ноћ", на шта му се одговара такође са "Лаку ноћ".
   Кад ко хоће да пије вино или ракију, он прво обрише своја уста и уста суда у коме је пиће, прекрсти се, помоливши се Богу са неколико речи, и здрави оном до себе с десне стране, говорећи: "здрав си", на шта му он одговара са: "Бог ти здравље". Тако се увек здрави, сем Божића, Васкрса и Спасов-дана, када се здрави са: "Христос се роди", "Христос васкрс'", и "Спаси Бог."
   Кад се сродници нису за дуго видели, онда се при виђењу и поздрављању љубе у образ, управо уста. Кад се познаници састану, онда се рукују. Кад женско и мушко, испод 15 година, хоће да се поздaрви са старијим човеком, љубе га у руку. Но у опште су сељаци у ова два краја у поздрављању врло затегнути и избегавају их у свакој могућој прилици. - Капе скидају у цркви, при погребу (сахрани), пред старешином, и кад спавају.

субота, 11. фебруар 2017.

ИЛИЈА ВУКИЋЕВИЋ, ЛЕВАЧКИ ПИСАЦ - КРОЗ ДЕЛО" НА СТРАЖИ"


Отац Илијин, Иван, био је родом из Опарића из угледне породице Вукићевић.


Дело "На стражи" објављено је у мостарском листу "Зора".
Уредници: Јован Дучић и Алекса Шантић.