субота, 28. јануар 2017.

ЛЕВАЧ ОВЕ ГОДИНЕ КОНАЧНО ДОБИО ОЗНАКУ ВИНОГОРЈА

http://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/leva%C4%8D-ove-godine-kona%C4%8Dno-dobio-oznaku-vinogorja
По први пут у историји Левач је у новој категоризацији Министарства пољопривреде добио ознаку виногорје, иако се у овом крају грожђе гаји вековима. Левачко виногорје, такође по новој расподели у читавој Србији, припало је реону Три Мораве заједно са Жупом.
Како каже Марија Милетић, винарка из Опарића, елаборат за добијање географског порекла је готов и ускоро би вина из околине Рековца могла да добију маркицу којом се означава поднебље у коме је настало.
У свету винарства ознака географског порекла је веома важна, јер подразумева да се строго поштују стандарди из прописа надлежног министарства. Задати прописи јасно одређују на који начин се прави вино од грожђа које је узгајано баш на том поднебљу.
"Ознака географског порекла нам је битна, јер је то основ за даљи развој виноградарства у левачком крају. Овај крај има исту позицију као и Тоскана у Италији. Састав и конфигурација земљишта су одлични за лозу. Све је то предуслов да покренемо вински туризам од кога би многи могли веома пристојно да живе. Време је да се овај крај врати на винске путеве Србије, јер смо некада заиста били респектабилно подручје", каже Марија Милетић која руководи сопственим виноградима од десет хектара.
А падине села и брда у околини Рековца заиста подсећају на најпознатије винске регионе у свету. Предање каже да се вино после сваке бербе одавде носило цару Лазару у Крушевац на пробу. Путописац Дерншвам је 1555. године записао после пута кроз Левач - "предео испресецан брдашцима, земља лепа и плодна и ту су лени, ниски пространи виногради који се весело пружају, као они од Беча поред Дунава и други даље до Бадена.
Тренутно је у левачком виногорју више од 400 хектара под виновом лозом и за сада има десетак породичних винарија. Добра вест је да ничу нове, чак и велике, попут једне у селу Секурич. Клима је умерено континентална, а виногради су удаљени од индустријских центара. Када се говори о винском туризму, он је, каже Марија Милетић, спојив са целим поднебљем.
"Овде имамо обиље културно-историјских споменика. Имате средњовековне манастире Каленић и Прерадовац, који се налази у срцу винограда", додаје Марија.
У реону Три Мораве је девет виногорја, а удружење које се бори за географско порекло броји 40 чланова. Левачко виногорје се налази на северозападним падинама Јухора, и у горњем делу слива реке Лугомир. Виногради са винским сортама заузимају 92% укупних површина под лозом. Углавном су засађене интернационалне сорте, а сада се већ размишља и о аутохтоним. Виноградарством се бави 920 газдинстава на просечној површини од 44 ара.

Нема коментара:

Постави коментар