Наивно сликарство у Левчу везује се се за родоначелника српске наиве Јанка Брашића (1906–1994), пореклом из Опарића, села у општини Рековац. Својим првим делима појавио се у јавност
четрдесетих година прошлог века и оставио неизбрисиве трагове у области српске наивне уметности. Свој уметнички рад Брашић је започео селу Опарићу и у њему остао и стварао до своје смрти. Ту у свом родном крају стицао је љубав за лепоту, посматрајући као дете бисер наше средњовековне уметности, цркву манастира Каленића.
Културно наслеђе подручја манифестовало се у избору тема и мотива као И колориту везаном за боје фолклора његовог завичаја, али интерпретирани оригиналним ликовним језиком, рустичним елементарним реализмом.
Многобројни психолошки портрети, догађаји и обичаји из сеоског живота, историјске композиције, анегдоте, понека мртва природа, градски призор и чист пејзаж левачког подручја, као и алегоријско - симболични садржаји, носе својеврсне особине ликовног рукописа аутора, хроничара свог времена, који је на тренутак успео да заустави пролазност старог и патријахалног.
Јанко Брашић је рођен 09. јануара 1906. године се у селу Опарић. Живео је 88 година, а за њим је преко шест деценија уметничког рада и више стотина сачуваних уљаних слика, цртежа, графика, фресака, икона и скулптура у глини, камену и дрвету које се налазе у музејским збиркама, галеријама, приватним колекцијама у својој земљи и иностранству, у власништву његове фамилије, на зидовима манастира и цркава по Србији, на сеоским гробљима или као јавни споменици у местима око Опарића. Поред ове материјалне, сачувана је и обимна писана грађа, веома важна за проучавање његовог уметничког рада.
Име Јанка Брашића везано је за оснивање Галерије самоуких ликовних уметника 1960. године (данас Музеј наивне уметности у Јагодини), јер је формирање збирке започето његовим сликама, скулптурама и цртежима. Данас се у збирци Музеја наивне уметности чува 67 идеја Јанка Брашића из периода од 1935. године до краја девете деценије двадесетог века, као и богат документарни материјал. У сталној поставци налазе се слике изабране са циљем да покажу највреднија дела најстаријег српског самоука, кроз неколико фаза. Својим делима Јанко Брашић је учествовао на многим колективним изложбама у земљи и свету у организацији Музеја наивне уметности или других музејских кућа и културних институција, затим у многим селекцијама критичара Ота Бихаљи Мерина на најзначајнијим светским изложбама наивне уметности.
Сваке године у оквиру саборских дана манифестације “Прођох Левач, прођох Шумадија” одржава се традиционално и сабор сликара и песника “Јанкови дани” у част овог сликара. У оквиру сабора одржава се И дечија ликовна колонија која има за циљ да мотивише младе да стварају, наставе традицију Опарићке сликарске школе и сачувају успомену на рад ликовне секције у Опарићкој школи коју је водио Јанко Брашић.
МИЛАН Р. ЈОВАНОВИЋ
Нема коментара:
Постави коментар