понедељак, 24. јул 2017.

ОДРЖАНА ТРЕЋА ГУЛАШИЈАДА У РАБЕНОВЦУ

СЕЋАЊЕ НА ВЛАДИМИРА – ВЛАДУ ВУКИЧЕВИЋА

ОДРЖАНА ТРЕЋА ГУЛАШИЈАДА У РАБЕНОВЦУ

Учествовало четрнаест такмичарских екипа.
Приређен богат културно-уметнички програм.

Победницима уручене награде а првонаграђеном и икона Св. архангела Гаврила израђена у дрвету која сваке године прелази у руке победнику.

У   порти храма Св. архангела Гаврила у Рабеновцу код Рековца, дана 23.07.2017. год, одржана је трећа по реду Гулашијада посвећана покојном Владимиру Влади Вукичевићу, преданом уметничком ствараоцу, играчу, организатору и руководоицу Културно-уметничких дрштава, оличењу доброте и сећање на младост која се недавно угасила.

Манифестација је почела Светом литургијом где је начелствовао пензионисани парох десимировачки, протојереј-ставрофор Живота Марковић, уз саслужење протојереја Живомира Газдића, пароха горњо-сабаначог и јереја жупањевачког Горана Стојановића.

„Ова манифестација одржана је у организацији Црквене општине Течићко-
Рабеновачке“ каже главни носилац ове актинвости, протојереј Новак Илић, и додаје,

„Циљ манифестације је истицање вредности окупљања заједнице као живе Цркве

и   поштовање оних који су вредни пажње у времену у којем су живели и сећање на њих, какав је био наш Влада Вукичевић“.

Иначе, такмичарске екипе биле су на својим такмичарским местима од раних јутарњих часова да би обавиле припремне радње за почетак такмичења.

Такмичење је почело у 11:30 часова када су се вредни кулинари дали на посао.
Такмичење је отворио протојереј Новак Илић.

Ове године учествовало је четрнаест такмичарских екипа, тј. за три екипе више од прошле гулашијаде. И све је лепо организовано испод раскошних липа у порти Храма у Рабеновцу.

Из часа у час посетилаца било све више и нико није могао да остане равнодушан према пријатним мирисима гулаша из котлића кулинара, који нису хтели да одају тајне својих специјалитета.

Сви заједно су уживали и стрпљиво чекали када ће све бити готово. Уметнички део програма почео је у 15:00 часова тако што је програм отворио

протојерјер Новак Илић пригодном беседом о Влади Вукичевићу, у чије име је ово организовано, и подсећање на значај оваквих манифестација уопште.

Програм је водила Ђоковић Лела, иначе водитељ  локалних радио емисија.

У   програму су учествовали Јованка Остојић, мајка хероја Горана Остојића и учитељица у пензији, казивајући своју песму посвећену овом догађају, затим КУД

„Младост“ из Вукмановца који се представио играма из Левча,  КУД „Здравац“ из Јагодине са мушком и женском певачком групом и фолклором, и КУД „Радосав Лазић“ из Стубице код Параћина. Програм је завршен здравицом коју је казивао Предраг Благојевић – Ликер из Течића.

Након уметничког дела програма, уследило је проглашење победника. Оцењивачка комисија није имала лак задатак да, како су сами рекли, од

одличних специјалитета одаберу најбоље .
Али ипај су  одлучили  да прво место, на Гулашијади у Рабеновцу 2017. г.


припадне Драгану Петеровићу из Богалинца, који је поред награде, добио и икону Св. архангела Гаврила израђену у дрвету која сваке године прелази у руке победнику.


Друго место припало је Ђорђу Живановићу из Вукмановца, а Треће место освојио је Ненад Ђорђевић из Кавадара.

Ова манифестација, као и прошле године је реализована највећим трудом одборника Црквене општине Течићко-Рабеновачке. Манифестацију су помогли Општина Рековац, Телевизија „М“ Параћин, као и Слободанка Петровић из Вукмановца .

Од ове године установљена је и додела Златне плакете појединцима, заслужним грађанима овога места. Златну плакету ове године добио је Небојша Мркић из Рабеновца, за несебичан и значајан допринос Цркви и друштву.

Са ове манифестација упућена је   порука да је обавеза свих нас  да се старамо   о окупљању заједнице и да водимо рачуна о  заслужним појединицима који су оставили траг у времену,  који нису међу нама а у нашим срцима вечно живе.








Милан Р. Јовановић

недеља, 2. јул 2017.

ЗАШТО УЧИТИ ЗА ЦВЕЋАРА?

Пољопивредно-ветеринарска школа у Рековцу  нуди свршеним основцима једно од најлепших занимања - занимење цвећара.
 Има ли лепшег начина да се искажу осећања и намере, од букета одговарајућег цвећа? Опште је познато да се поједино цвеће носи одређено значење и да се управо приликом поклањања истог често води рачуна да се самим цветом нешто саопшти. Говор цвећа познат је од давнина, а жеља да се развије и користи језик без речи - језик цвећа, одувек је привлачила људе. Иако нема чврстих правила, а она која постоје разликују се од поднебља до поднебља, цвеће и цветне боје још и данас носе поруке и уз њих се везују одређена осећања.
Цвећарство као занимање захтева поседовање одређених вештина и креативности. Сваки цвећар треба да уме да изабере цвеће које одговара датој прилици и укомпонујега га у складан аранжман, као и да води рачуна да цвеће што дуже остане и изгледа свеже. Такође, сваки цвећар трба да зна да да одговор на питање како да изаберемо и негујемо саксијско цвеће.
Након успешног  завршетка школовања  за цвећаре ученици  ће стећи знања о врстама и карактеристикама саксијског и резаног цвећа, као и о зеленилу које се користи као помоћни материјал у цвећарству. Ученици  ће овладати техником израде аранжмана и декорација за разне прилике, а оспособиће се и за декорацију простора цвећем. Посебан део наставе  посветиће се нези, пресађивању и одржавању саксијског, сезонског и резаног цвећа.
Узгаја, купује и/или продаје разне врсте цвећа. Прави цветне букете и цветне аранжмане од сеченог цвећа и растиња. Засађује украсно биље као и дрвеће, а може радити и на одржавању јавног градског зеленила. Поред одржавања ниског растиња мора такође и да води рачуна о дрвећу. Штити биље од обољења и штетних инсеката. Константно се креће и ради у различитом окружењу.

Аранжер цвећа је занимање које захтева осећај за лепоту, слагање боја и материјала, али и
спремност да од малог и кратког, погрешно убраног, направи непредвидив и божанствено леп букет који ће сваког учинити срећним, било да је у питању рођендан, матура, дипломирање, венчање, порођај, или било која друга важна прилика за неког. Добрим цвећарем Вас чини сигурна и брза рука, која је способна да нечију жељу претвори у стварност.
Управо обуку овог атрактивног занимања  врши Пољопривредно-ветеринарска школа Рековац на смеру за цвећара.
Пракса производње цвећа у средини где се школа налази у последње време све више добија на значају. Конктретна обука вршиће се у  сопственим  стакленицима које ће школа још изградити за своје потребе. 
овом приликом позивамо ученике да упишу овај смер и тиме створе услове за сопстевни бизнис. 

СРЕДЊА ШКОЛА У РЕКОВЦУ УПИСУЈЕ СВА ТРИ ПЛАНИРАНА ОДЕЉЕЊА



Средња школа у Рековцу у овом уписном року има тренутно укупно уписаних тридесе 
ученика смера ветеринарски техничар,  осамнаест ученика смера економски техничар,  и седамнаест ученика у комбиновном одељењу  (дванаест пољопривредних произвођача, и пет цвећара).
То значи да школа уписује сва три планирана одељења и тиме показује да да и даље важи као школа која је перспективна за свршене основце, као школа са дугом традицијом.
Позивамо ученике да у другом уписном року упишу једно од два непопуњена смера, ЦВЕЋАР И ЕКОНОМСКИ ТЕХНИЧАР!