понедељак, 7. март 2016.

ЗНАМЕНИТИ ЛЕВЧАНИ - МИЛИВОЈЕ САВИЋ


Миливоје Савић
(1920 - 1997)
Од истакнутих Левчна који си  дали огроман допринос  очувању и неговању културног стваралаштва свога краја, свакако је и Миливоје Савић (1920 - 1997). Рођен је 23. јануара 1920. годину у селу Надрљу.  Од малена је волео песму, свирку и игру а у селу у коме је рођен било је тога више него у  осталим местима.  

Иначе, поред свога редовног посла који је обављао у Задрузи у Белушићу као књиговођа и управник економије у Надрљу, свој животни век провео је ширећи културу свога краја и проносећи њену славу широм земље и иностранства. 
 Као дете почео је да свира, прво на фрули, затим на виолини  и на тамбурашком приму. 
Фрулу је научио, како каже, да сам свира док га је на виолини подучавао Адам Милановић из Драгова од кога је научио највећи број народних изворних кола које је сачувао од заборава. 
Како је у селу било добрих тамбураша, од којих је издвајао Миливоја Нићифоровића и Милена Милановића и сам је почео да свира тамбуру. На свирање тамубуре утицао је и Чеда Петровић из Гружанске Сибнице који је израђивао тамбуре за ове народне извођаче. 
Миливоје Савић је говорио да  у селу Надрљу петина житеља свира активно   на неком инструменту, игра или лепо пева и то је у многоме допринело да се народно  уметничко предање сачува од заборава. Од инструмената  била је  заступљена фрула, окарина,  гајде, двојнице, кланет, тамбура, виолина, контрабас, бубњеви...
Основао је  и КУД "МЕЛОС"   које 2016. године пуни 43 године од оснивања.  Поред тога што је био руководилац КУД-а, истовремено је био вођа оркестра. 
На смотри народног стваралаштва у Кучеву добитник  је златне плакете за најбољи изворни оркестар. 
Сакупљао је и  бележио све изворне песме које нису објављене у књизи Тодора Бушетића, издате 1902. г. 
Писао је и компоновао песме у народном духу од којих се многе изводе на радију и телевизији. Једна од таквих  је и песма НА ИЗВОРУ ЛУГОМИРА, посвећена своме родном месту Надрљу.
Написао је  књиге " Левач од 1183. до 1941." и "Левач после априлског рата 1941-42."
Умро је 27.08.1997. г. и сахрањен на гробљу у Надрљу.
За велики  доприноса  у очувању културе свога краја уврштен је у ред знаменитих Левчана.


                                                                                                            Милан Р. Јовановић

уторак, 1. март 2016.

ДЕО ОДЕЖДЕ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ЧУДОТВОРЦА ПОДАРЕН МАНАСТИРУ КАЛЕНИЋ


понедељак, 29. фебруар 2016.






„Ако ли је сваки човјек чудо,
колико ли је тек чудо човјек
који се са Богом сусретне и сједини.“

По благослову Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија и игумана манастира Острог, а на молбу Епископа шумадијског г. Јована, дио свештене одежде Светог Василија Острошког Чудотворца – надбедреник, чуваће се у манастиру Каленићу у епархији шумадијској.


На празник Светог Кирила Словенског у суботу 27. фебруара 2016. године, помоливши се пред ћивотом светитеља сабрат манастира Острог јеромонах Сергије Рекић по благослову Митрополита Амфилохија, предао је игуманији манастира Каленић мати Нектарији дио одежде Светог Василија Острошког Чудотворца.


Овом приликом о. Сергије се мати Нектарији и делегацији епархије шумадијске и манастира Каленић обратио ријечима бесједе говорећи о Светом Василију, великом угоднику и светитељу Божјем, чији ће надбедреник бити дио светиња у манастиру Каленић. Отац Сергије је истакао да је одежде Светом Василију Острошком пресвукао прије 20 година, блаженог спомена Његова Светост патријарх Павле, Митрополит Амфилохије и Владика Атанасије са бројним свештенством и народом Божијим.


Примивши светињу – надбедреник са одежде Светог Василија Острошког, мати Нектарија је заблагодарила на првом мјесту Светом Василију Острошком, захваливши се Митрополиту Амфилохију и братству острошке обитељи на овако великом дару, рекавши да ће сестринство манастира Каленић са великом љубављу и молитвеном благодарношћу чувати ову светињу у свом манастиру.


Спомен Светог Василија Острошког 12. маја је завјетна слава у манастиру Каленић и на његов празник десетак хиљада људи присуствује литургији у овој обитељи.


У делегацији епархије шумадијске и манастира Каленић, који су присуствовали овом свештеном чину примопредаје светитељеве одежде били су: игуманија манастира Каленић Нектарија, монахиња каленићка Теодосија, свештеник Мирослав Филиповић, попадија Нада Антонијевић, Биљана Спајић, Драгиша Живковић, Зорица Живковић, Слободан Симић, Тамара Пепић, Бојана Пепић, Светлана Миловановић, Александар Радиновић.


Светињу је у манастир Каленић у недељу 28. фебруара 2016. године, дочекало неколико стотина вјерника који су присуствовали светој литургији, коју су служили свештеници епархије шумадијске, након које су читане молитве и акaтист Светом Василију Острошком, а потом је вјерни народ приступао на поклоњење и цјеливање свечевог надбедреника.

Нека благослов Светог Василија Острошког Чудотворца прати све људе добре воље.


Александар Вујовић

ИЗВОР: ДОЂИ И ВИДИ